Rekuperace

8 rozdílů mezi rekuperací a gravitačním větráním

Napadlo vás někdy, jaký je rozdíl mezi mechanickým větráním s rekuperací tepla – rekuperací – a tradičním samotížným větráním?

(každý z následujících prvních případů je gravitační větrání (standardní) a druhý případ je mechanické větrání s rekuperátorem)

#1

nedochází k neustálé výměně vzduchu v místnostech, v důsledku čehož dýcháte vzduch s vysokým obsahem oxidu uhličitého

efektivní náhrada použitého vzduchu čerstvým vzduchem s nízkým obsahem CO 2

#2

větráním ztrácíme tepelnou energii

výměnou vzduchu za čerstvý rekuperujeme energii, což znamená velké úspory na vytápění

#3

žádný vzduch filtrace

filtrace přiváděného vzduchu od prachu, pylů, hmyzu a dalších škodlivin a možnost vybavení rekuperace pokročilou filtrací (likvidace virů, bakterií)

#4

není možné regulovat množství vzduchu vpouštěného do domu

schopnost řídit množství přiváděného a odváděného vzduchu

#5

gravitaci není možné vybavit žádným energeticky úsporným řešením

systém může být vybaven zemním výměníkem tepla, který rekuperuje energii ze země

#6

žádné servisní náklady

spotřeba energie rekuperátorem (~ 0,30 PLN / den) + výměna filtru + servis 1x ročně

#7

není možné řídit úroveň vlhkosti

można do pewnego stopnia sterować wilgotnością w powietrzu

#8

větráním v zimě chladíme místnosti

větráním v zimě udržujeme vysoký teplotní comfort

 

Výhody rekuperace – aneb proč se vyplatí mít rekuperátor

✔️  Výměna odpadního vzduchu: v domě s rekuperací vždy dýcháte čerstvý vzduch

Bez ohledu na povětrnostní podmínky se vzduch v domě s rekuperací neustále vyměňuje 24 hodin denně bez ohledu na roční období. Se zavřenými okny a dokonce i tehdy, když venkovní teploty dosahují extrémů. Po průchodu výměníkem tepla v rekuperátoru je venkovní vzduch nejprve zpracován: v létě ochlazen, v zimě ohřát. Teprve poté se jde do areálu.

V domě s rekuperací má vzduch vždy nízký obsah oxidu uhličitého, srovnatelný s venkovním vzduchem, a jeho hygienická kvalita je vysoká. Přiváděný vzduch je zbaven nadměrné vlhkosti, alergenů, chemikálií, škodlivin a prachu.

✔️  Filtrace přiváděného vzduchu: účinná ochrana proti smogu

Mechanická ventilace také umožňuje filtrovat přiváděný vzduch. Úroveň filtrace závisí na třídě použitého filtru. Tovární rekuperátor je vybaven kapsovými filtry třídy G4.

Instalace filtru se zvýšenou třídou filtrace F7 (možné pouze na přiváděném vzduchu) umožňuje zadržet více než 90 % suspendovaného prachu o velikosti 1-10 μm a méně než 75 % prachu o velikosti 0,3-1 μm (smogové znečištění tvoří převážně prach PM10, což znamená, že velikost prachu nepřesahuje 10 µm).

Rekuperace také vytváří další možnosti ionizace a čištění vzduchu od virů a bakterií

✔️  Úspora za vytápění: vyrobené teplo znovu využijete

Účty za vytápění v zimních měsících lze snížit až o 50 % oproti provoznímu samotížnému větrání. Tepelný výměník rekuperátoru totiž přenáší energii z odváděného vzduchu do proudu přiváděného vzduchu. Díky tomu má dům nižší spotřebu primární energie (EP) až o 20 kWh / (m2 rok). To je hodně, zejména ve světle nařízení EU o snižování energetické náročnosti domu do roku 2021.

✔️  Možnost regulace množství vzduchu : vyvětrejte jak chcete

Systém rekuperace vymění vzduch ve vaší domácnosti přesně tak, jak si přejete: ani moc, ani moc málo: perfektní. Do domu je přiváděno a odváděno stejné množství vzduchu bez ohledu na vítr a tlak venku. Pokud potřebujete: na ovladači rekuperátoru zvýšíte intenzitu větrání (hosté, odvod vlhkosti a nežádoucích pachů z kuchyně a koupelen), pokud chcete: snížit. Například když se sníží počet členů domácnosti nebo jste pryč.

✔️  Nadprůměrný komfort při gravitaci není možný

Žádný průvan (už není potřeba intenzivní větrání). Žádné komáry (okna lze v jarních a letních měsících zavřít před setměním bez rizika dusna). Výrazné snížení vlhkosti vzduchu (žádné plísně, houby), žádná zamlžená zrcadla v koupelně po koupeli, schopnost rychle a efektivně se zbavit intenzivních pachů po přípravě aromatických pokrmů.

Dům je vždy svěží a voňavý. V domě s gravitačním větráním není možné dosáhnout pohodlí. Něco cítit, co vás nutí dýchat plné kojení 24 hodin denně, všechny dny v roce.

✔️ Možnost instalace zemního výměníku ( gwc )

Jinými slovy: „třešnička na dortu“. Možnost využití energie ze země: vzduch do rekuperátoru je již předpřipraven: v létě chlazen a v zimě ohříván. Také skvělá pomoc pro systém při velmi nízkých nebo vysokých venkovních teplotách.

✔️  Investiční úspory

Dům s rekuperací má mnohem nižší potřebu tepla: vyplatí se při investici do topného systému zvážit na úrovni výkonu zařízení, velikosti otopných těles nebo smyček plošného vytápění. Úspora je zvláště velká při instalaci tepelného čerpadla: až 15 000,-. zlotý. >> více o úsporách při instalaci tepelného čerpadla v domě s rekuperací

Nevýhody rekuperace

❌ Náklady na rekuperaci

Přeci jen jsou to peníze navíc, které je potřeba investovat. Investujte, protože rekuperace je také investicí do zdraví: do něčeho, co se velmi těžko cení. Pamatujte také na to, že místo samotížného větrání děláte rekuperaci, takže klesnou náklady spojené se stavbou některých komínů nebo i jejich odstraněním a instalací střešních krbů. V případě rekuperace se do oken neinstalují průduchy a některá okna lze udělat neotevírací (vyjdou mnohem levněji).

>> Kolik stojí rekuperační systém?

K investičním nákladům přidejte provoz:

servisní prohlídka 1x ročně: aktuální ceny si ověřte zde

výměna filtrů v rekuperátoru: vždy, když se zašpiní: aktuální ceny si můžete ověřit zde: www.kupfiltry.pl

spotřeba elektřiny (asi 0,60 PLN / den)

❌ Důsledky chyb instalace nezkušenou společností

Špatně navržená a provedená instalace, výběr rekuperátoru s nedostatečným výkonem (protože je levnější), podřadná a kratší a neizolovaná instalace může znamenat jediné: žádný komfort ve větraných místnostech a žádná rekuperace tepla. Nestojí to za to. Vždy si proto ověřte názory na firmu a navštivte některého ze zákazníků, kterému firma systém nainstalovala alespoň o rok dříve.

❌ Možná porucha rekuperátoru

Může se to stát. Standardní záruka na zařízení je 24 měsíců. Na Rekuperatory.pl si můžete prodloužit záruku na rekuperátor AERISnext na 5 let za předpokladu, že je instalace provedena do R-vent Flex System. Při nákupu rekuperátoru je vhodné pamatovat na kontrolu polských certifikátů a schválení Národního ústavu hygieny, které umožňují použití zařízení. Oprava rekuperátoru v záruční době – za předpokladu správného používání zařízení, např. pravidelná výměna filtru, by měla být bezplatná, po této lhůtě by měl servis zajistit technický servis montážní firmy. Na Rekuperatory.pl můžete poruchu nahlásit servisnímu oddělení společnosti.

❌ Nečistoty kolem difuzorů

Přes filtry v rekuperátoru se kolem difuzorů – zejména těch přívodních – objevují tmavé nečistoty. Jednou za čas je potřeba je otřít suchým hadříkem.

 

Kontaktujte nás

Kontaktní formulář