Izolace z pěnového polystyrenu

Jak jsme již uvedli, polystyren je nejrozšířenějším tepelně izolačním materiálem. Obvykle se používá při izolaci vnějších dvouvrstvých stěn.

Jak izolovat dům polystyrenem ? Lehká mokrá metoda je nejoblíbenější. V první fázi práce se připraví lepicí malta. Jeho úkolem bude spojit polystyren se stěnou. Desky jsou připevněny ke svislým plochám a dodatečně vyztuženy montážními trny. V další fázi je výztužná síť ponořena. Posledním krokem je nanesení fasádní omítky, která plní dekorativní a ochrannou roli.

Fasádní zateplovací systém polystyrenem (lehká mokrá metoda) by měl být prováděn při kladných teplotách. Podmínkou je také nedostatek srážek při nanášení lepidla a omítky. Problémem bude také silné sluneční záření, které může nadměrně urychlit schnutí lepicí malty. Izolaci lze provést i suchou metodou (s výjimkou vodou ředitelných malt). V tomto případě neexistují žádná významná atmosférická omezení.

Izolace vnějších stěn polystyrenem je poměrně snadná. Problémem však může být velké množství granulátu, který odpadá při řezání desek a z toho plynoucí posypání prostředí stavby bílými „kuličkami“. Velkou výhodou tohoto řešení se ukazuje účinná tepelná izolace. Pěnový polystyren je také odolný proti vlhkosti a chrání stěny před nadměrnou vlhkostí. Vzhledem ke svým technickým parametrům neumožňuje odvětrávání stěn, není tedy nejlepším řešením při stavbě dřevostaveb.

Pěnový polystyren – výhody

Jednou z nejčastějších metod izolace interiéru domu od vnějších podmínek je nanesení silné vrstvy polystyrenu na jeho vnější stěny, tedy správně připraveného pěnového polystyrenu. Tyto propojené malé granule se používají k vytváření desek různé tloušťky a velikosti s následujícími výhodami:

 • vysoká odolnost proti vlhkosti a polystyrenová deska rychle schne, i když je mokrá;
 • dobrý koeficient tepelné izolace, i když o něco méně akustický;
 • univerzální použití nejen k zateplení stěn či střech, ale i základů a dokonce již zmíněného betonového septiku, čímž jej ochráníte před zamrznutím.

Pěnový polystyren se také snadno pokládá, zejména při tzv. lehkém mokrém způsobu, a jeho relativně nízká hmotnost nezpůsobuje nebezpečné nadměrné zatížení stavební konstrukce, zejména jejích nosných prvků.

TECHNOLOGIE IZOLACE STĚN JE STRUČNĚ:

 • posouzení rovinnosti, technického stavu a způsobu povrchové úpravy stěn,
 • příprava podkladu (čištění, vyplňování dutin, penetrace),
 • lepení desek z pěnového polystyrenu (pásmoobvodovou metodou, ne „na placky“!) ve vrstvách s využitím posunu desek v jednotlivých vrstvách vůči sobě,
 • vyrovnání roviny broušením povrchu lepených desek,
 • v případě potřeby – dodatečné mechanické upevnění (plastové kolíky na polystyren), 2 kusy na metr čtvereční,
 • natažení lepidla a zapuštění skryté sklolaminátové síťoviny do něj. Síť by měla být ponořena s přesahy ve vztahu k následně aplikovaným pruhům,
 • nanesení sádrového základu,
 • nanášení tenkovrstvé omítky ručně nebo nástřikem.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulář