Izolace z minerální vlny

Izolační systémy z minerální vlny jsou vhodné pro izolaci vnějších stěn a některých vnitřních příček. Minerální vlna má vysokou úroveň tepelné izolace, ale zhoršuje akustiku izolované stěny, podobně jako polystyren.

Jak izolovat dům minerální vatou? Práce zahájíme nalepením lišt a okenních lišt. V další fázi lepíme desky z minerální vlny speciálně vybranou lepicí maltou. Během prací dbejte na přesné opracování říms, rohů a zákrytů. Přebytečná lepicí malta vystupuje ze strany panelu a musí se odstranit. Po dokončení instalace pokračujeme v broušení panelů a upevnění dalších kolíků. Dalším krokem je vytvoření výztuže pomocí síťoviny a armovací malty, která zajistí trvanlivost hotové fasády. Práce dokončíme nanesením omítky nebo dokončovacích panelů.

Při diskusi o zateplení domu minerální vlnou je vhodné rozlišit nejdůležitější výhody a nevýhody. Mezi největší výhody tohoto řešení patří požární odolnost a odolnost vůči UV záření. Vlna vykazuje také vysokou paropropustnost, díky níž neomezuje přirozenou cirkulaci vzduchu v budovách. Největší nevýhodou tohoto tepelně izolačního materiálu je jeho náchylnost k promáčení. Proto není minerální vlna vhodná pro izolaci stěn náchylných na zvýšenou vlhkost.

Kamenná vlna – ideální pro dřevěné domy

Izolace z minerální vlny

Dalším neméně rozšířeným materiálem je minerální vlna, která se doporučuje zejména pro izolaci stěn dřevostaveb, a to díky své extrémně vysoké propustnosti vlhkosti. Tím je zajištěna dostatečná úroveň paropropustnosti, která zabraňuje navlhnutí dřeva a chrání ho před vznikem plísní a hub. Vlna se vyrábí ve dvou variantách, minerální a skleněné, je odolná vůči vysokým teplotám a nehořlavá a další důležitou výhodou je její flexibilita, která usnadňuje instalaci a tím i dosažení všech těžko přístupných míst.

Nevýhodou minerální vlny je naopak její vysoká náchylnost k nasycení vodou, v takovém případě ztrácí své izolační vlastnosti a náklady na instalaci jsou vyšší než v případě polystyrenu. Je také nutné zvolit typ vlny na konkrétní povrch a místo, které chceme izolovat. Ve formě panelů se hodí na podkroví, stropy, ploché i šikmé střechy, laggings ochrání vodovodní a kanalizační potrubí a nejsnáze položitelné rohože jsou nejlepší pro izolaci příček a podlah.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulář