PUR pěna - vždy se dostane tam, kam je potřeba

Zateplení domu je velmi pracné, zejména pokud má složitou konstrukci, např. podkroví s mnoha obtížně přístupnými zákoutími. Pokládání polystyrenu nebo vlny je často neekonomické kvůli nutnosti řezání, úpravě dílců a vysoké spotřebě materiálu. V tomto případě je jediným logickým a smysluplným řešením izolace těchto prostor stříkanou PUR pěnou. Existují dvě varianty:

  • s otevřenými buňkami, se strukturou podobnou houbě, která má dobré tepelně izolační vlastnosti a zároveň umožňuje stěně dýchat, čímž zabraňuje hromadění vlhkosti na ní.
  • s uzavřenými buňkami, tvrdší a s uzavřenou strukturou, většinou se používá k izolaci vnějších stěn.

PUR pěna se nanáší pomocí flexibilních hadic připojených ke generátoru pěny a po nastříkání okamžitě zvětší svůj objem a vytvrdne. Může se tak dostat do kterékoli části budovy, zejména do podkroví, a to i do těch, které jsou hodně zešikmené. Nejenže poskytuje vynikající ochranu před vlhkostí nebo chladem, ale zaručuje také stejně vysoký akustický útlum a nejzávažnější nevýhodou je opět vysoká cena izolace a nižší životnost než u polystyrenu a minerální vlny.

Výhody

Začneme výhodami. Je třeba vědět, že účinnost aplikace a dokonalé vyplnění i těch nejmenších mezer nejsou jedinými výhodami tohoto materiálu. Další výhodou polyuretanové pěny je, že ji lze použít v širokém rozmezí teplot a také jako zvukovou izolaci. Výrobek nereaguje s jinými stavebními materiály a vyznačuje se paropropustností. Snadno se také přepravuje a zachovává si své parametry po mnoho let.

Když se mluví o tepelné izolaci budov, často se objevuje problém plísní a hniloby. Úporné a nezdravé výkvěty vznikají v místech, kde je nadměrná vlhkost – například z kondenzované vodní páry. Týká se tento problém také stěn pokrytých polyuretanovou pěnou? Tento materiál je naštěstí odolný vůči plísním i houbám. A co víc, hlodavci ji také nemají příliš v lásce – když investujete do izolace z polyuretanové pěny, nemusíte se obávat, že by izolaci poškodili.

Nevýhody

Jak vidíte, seznam výhod tohoto materiálu je značný. To však neznamená, že izolace z polyuretanové pěny je ideálním řešením. Lze vyzdvihnout i nevýhody produktu (i když jich je mnohem méně). Jaké slabiny byste měli znát? Přestože se výrobek časem nezničí, negativně na něj působí UV záření – je třeba jej chránit před sluncem. Jak to děláte? Například natřením vhodnou barvou. Za zmínku stojí také požární odolnost polyuretanové pěny – tento materiál je klasifikován jako hořlavý, samozhášivý.

Kontaktujte nás

Kontaktní formulář